Kako izbrati pravo sedežno garnituro?
Nakup nove sedežne garniture je na prvi pogled preprosta naloga, vendar je najprej potreben premislek o tem kakšna sodi v naš prostor in kakšna bo njena prvotna namembnost-dobro sedenje, poležavanje ali spanje.Namreč sedežna garnitura je kos pohištva, ki se ga kupuje za dalj časa in zato je še bolj pomembno, da je odločitev tehtna in premišljena.
Oblika in sestav sedežne garniture naj bo prilagojen karakteristikam prostora oziroma stilu in našim potrebam, torej kako se na njej počutimo, ali nam nudi potrebno udobje.
Najprej določimo okvirno velikost sedežne garniture na podlagi izmere prostora, lahko tudi narišemo skico. Velikost garniture prilagodimo tako, da ne ovira gibanja ali otežujejo prostora.
Kjerkoli v prostoru bo sedežna garnitura stala, je pomembno, da imamo dovolj prostora za prehod in da je primerno oddaljena od ostalega pohištva. Po višini pa se moramo ozirati na višino oken oziroma okenske police, neprave kote sten, kot npr. v mansardnih stanovanjih, itd.
Izbiramo lahko med modernimi in klasičnimi oblikami sedežnih garnitur. Če je vaš prostor zasnovan minimalistično in moderno, mora biti sedežna garnitura kot največji element v sobi oblikovana v modernih, ravnih linijah z nižjimi nasloni in podaljšanim sediščem. Klasične sedežne garniture pa so po izgledu bolj masivne, zaobljene in z višjimi nasloni.Če nam je pri sedežni garnituri bistveno dobro sedenje, je pomembno, da izberemo model s krajšim sediščem in naslonom, ki podpira hrbet.
Za manjše prostore so primernejši nižji modeli, kjer za udobje skrbijo višje blazine. Če prostora ni veliko, bodimo pazljivi tudi pri rokonaslonih. Model brez njih bo imel večjo površino za sedenje, pa tudi deloval bo lahkotneje.
Priljubljeni sestavi sedežnih garnitur so trosedi s širšim podaljškom za poležavanje na eni strani. Če za podaljšek ni prostora, ga lahko nadomestimo s sedežno garnituro z ležiščem, ki se izvleče in je tako primerna tudi za spanje.
Če je prostora dovolj pa se lahko odločamo med kotnimi sestavi sedežnih garnitur ali daljšimi garniturami, katerim dodamo samostojne kose, kot so tv fotelji ali počivalniki. Priročen dodatek je lahko tudi manjši ali večji tabure, ki se lahko uporablja kot samostojen sedež, če pa ga primaknemo k sedežni garnituri nadomesti počivalnik.
Ko smo se odločili za velikost, obliko in sestav sedežne garniture, pride na vrsto izbira notranjega sestava, materiala in barve sedežne garniture.
Notranji sestav sedežne garniture oziroma sistem vzmetenja izberemo glede na udobje in uporabo sedežne garniture. Udobje pa pomeni vsakomur nekaj drugega, saj imajo nekateri raje trše sedišče in občutek kompaktnosti, ki je dosežen z dvojnim vzmetenjem, kar posledično podaljšuje tudi življenjsko dobo sedežni garnituri.
Predvsem mlajši pa se raje odločajo za mehkejšo sedežno garnituro, ki se prilagodi telesu ob sedenju in je primerna za poležavanje. V tem primeru se odločite za enojno vzmetenje sedežne garniture z valovitimi vzmetmi, na katere je položena poliuretanska pena, tik pod tekstilom pa še plast vate. Mehkoba pa je seveda odvisna od prožnosti pene.
V ležiščih, ki se izvlečejo za spanje je vzmetenje podobno kot pri vzmetnicah, kjer je prepleteno žično jedro ovito s plastjo filca, poliuretanske pene ali lateksa, pod prevleko pa mora biti vata ali bombažna tkanina, ki vpija vlago. Kadar se sedežna garnitura uporablja za spanje je pomembno, da je ležišče prožno, ne pretrdo in ne premehko.
Pri izbiri materiala za prevleko sedežne garniture naj prevlada praktičnost. Usnje je izbira za prestižni izgled sedežne garniture, ki pa je tudi hvaležna za uporabo, enostavna za čiščenje, zahteva pa tudi redno vzdrževanje. Slaba stran usnjene sedežne garniture je, da je pozimi hladna, poleti pa vroča. Če se odločimo za tkanine ali mikrotkanine, bo občutek ob dotiku prijetnejši in toplejši, problemov s čiščenjem pa ravnotako ne bomo imeli, če si ne izberemo tekstila s teksturo. Kvalitetne mikrotkanine imajo ravnotako dolgo življensko dobo, so cenejše od usnja, a zelo vzdržljive.
Barvo sedežne garniture izberemo glede na ostalo opremo in svetlost stanovanja. Če je prostor majhen, bo sedežna garnitura s svetlo prevleko najboljša izbira. V velikih sončnih dnevnih sobah si lahko privoščimo temnejši odtenek sedežne garniture, v temnejših prostorih pa s svetlimi barvami garniture prostor poživimo in posvetlimo. Najbolj priljubljene in modne sedežne garniture so v nevtralnih barvah narave, od različnih odtenkov rjave, bež, tudi temne vijole in rdeče, v kombinaciji z vzorčastimi blazinami (rože, vzorci, teksture).